header

خبرگزاری ورزش والیبال

logo

زمان جاری : جمعه 22 تیر 1403 - 9:20 بعد از ظهر
نام کاربري : پسورد : يا عضويت | فراموشي رمز عبور

تمرینات برای تکنیک ساعد در ورزش والیبال / آموزش تصویری
تعداد بازدید : 9933

adelkhoje آفلاین
ارسال‌ها :14228

عضويت:19 /10 /1390

بازیکنان محبوب:

محل زندگي:ایران

تیم های محبوب:

شناسه ياهو:

حالت من: قرار داده نشده

تشکرها :25337

تشکر شده :49486

تمرینات برای تکنیک ساعد در ورزش والیبال / آموزش تصویری

فراگيران در دو گروه جداگانه در دو سوى تور مقابل يکديگر قرار مى‌گيرند. مربى از آنان مى‌خواهد ابتدا توپ را با ساعد دريافت کنند و سپس با فن پنجه آن را براى يار مقابل از روى تور ارسال نمايند. هر فراگيرى پس از انجام اين تمرين در حالت دو، به انتهاى صف گروه خود رفته، براى حرکت بعدى آماده مى‌شود. اجراء اين تمرين در تکرارهاى متوالى براى کسب مهارت بيشتر فراگيران ادامه مى‌يابد (تصوير زير).

فراگيران در حالى که در يک صف و در مقابل مربى ايستاده‌اند، سعى مى‌کنند توپى را که براى آنها پرتاب مى‌شود، با تکنيک ساعد به سمت هدف موردنظر (حلقهٔ بسکتبال) ارسال نمايند و سپس به ‌دنبال توپ رفته، آن را در سبد توپ‌ها قرار دهند (چنانچه در محل تمرين حلقهٔ بسکتبال وجود نداشت، مى‌توان با مشخص کردن يک هدف بر روى ديوار و يا با استفاده از حلقهٔ متحرک تمرين را انجام داد). فراگيران بايد پس از انجام تمرين به انتهاى صف رفته، براى حرکت بعد آماده شوند. براى تحرک بيشتر، مربى توپ را به نقاط مختلف زمين پرتاب مى‌کند تا فراگيران با سرعت بيشتر حرکت کرده، توپ را با فن ساعد به هدف مورد نظر ارسال نمايند (تصوير زير).

بدون توپ

فراگيران در داخل زمين واليبال قرار مى‌گيرند و در حالت ثابت وضعيت دست‌ها را همراه ساير اهرم‌هاى بدن به نمايش مى‌گذارند. آنگاه آموزگار يکايک فراگيران را کنترل و حرکات آنها را اصلاح مى‌کند. مى‌توان به فراگيران آموزش داد که با سه شماره سريعاً دست‌ها را در وضعيت ساعد قرار دهند (تصوير زير). شماره ۱. جلو آوردن دست‌ها، شماره ۲. قرار دادن يک دست در داخل دست ديگر، شماره ۳. نزديک کردن شست‌ها به هم.

- فراگيران به شکلى در زمين مستقر مى‌شوند که بتوانند بدون برخورد با يکديگر حرکات بدون توپ را انجام دهند. از فراگيران خواسته مى‌شود براى دريافت توپ فرضى به سمت جلو، عقب، راست و چپ حرکت کنند. در اين حالت نحوهٔ حرکت و وضعيت دست‌هاى آنان از سوى آموزگار کنترل و اصلاح مى‌شود (تصاوير زير)

تمرين يک نفره:

از فراگيران خواسته مى‌شود که هر کدام توپ خود را به هوا پرتاب کرده، سپس در وضعيت ساعد آن را دريافت نمايند (تصاوير زير).

اين تمرين با يک بار زمين خوردن توپ انجام مى‌شود. آنگاه از فراگيران خواسته مى‌شود که همين حرکت را در جهات مختلف انجام دهند. چنانچه حرکات موردنظر به‌وسيلهٔ فراگيران بدون اشکال صورت گرفت، از آنان خواسته مى‌شود که توپ را بدون برخورد با زمين به‌طور متوالى در وضعيت عمومى دريافت و ارسال نمايند (تصوير زير)

تمرين دو نفره:

فراگيران دو به دو به فاصلهٔ تقريبى ۴ متر در مقابل يکديگر در داخل زمين مستقر مى‌شوند. در اين تمرين يکى از فراگيران مجرى و ديگرى به‌عنوان هدف با پرتاب کردن توپ بازيکن مقابل را در انجام تمرين کمک مى‌کند. پس از چندين بار تکرار و اصلاح حرکات جاى بازيکنان تعويض مى‌شود. در پايان تمرين بازيکن پرتاب کننده توپ، تغيير جا مى‌دهد و در اين حالت بازيکن دريافت کننده، توپ را به محل جديد ارسال مى‌کند (تصوير زير)

تمرين سه نفره و گروهى:

تمرينات سه نفره و گروهى را که در مبحث فن پنجه ارائه شد با فن ساعد ترکيب کرده، از فراگيران مى‌خواهند که توپ‌ها را با دو ضربه (ساعد و پنجه) به بازيکن مقابل و... ارسال کنند. (تصوير زير)

نکات ايمنى

در اين تمرين بيشتر فشارها بر مفصل مچ پا و زانو و عضلات ران و... وارد مى‌شود. همچنين در اثر جابه‌جائى فراگيران که در اسرع وقت انجام مى‌گيرد، احتمال کشيدگى عضلات پا وجود دارد. بنابراين لازم است قبل از تمرين فنون خصوصاً نواحى مذکور کاملاً گرم شود.

- اغلب ديده مى‌شود که برخى از فراگيران در هنگام دريافت توپ با ساعد از جمع کردن برخى از انگشتان (انگشت نشانه) خوددارى مى‌کنند. اين امر خصوصاً در اين مقطع از آموزش احتمال آسيب‌ديدگى انگشت را فراهم مى‌سازد، که بايد تذکرات لازم در اين مورد، به فراگيران داده شود.

- سعى شود در هنگام (پنجه، ساعد و...) فراگيران در مقابل هم و در امتداد يکديگر قرار گيرند تا بتوانند حرکات يکديگر را زير نظر داشته باشند. از قرار دادن فراگيران در پشت سر هم جداً خوددارى شود زيرا در هنگام جابه‌جائى امکان برخورد شديد بين آنها وجود دارد.

منبع : http://www.aftabir.com/sport/sports/volleyball/education_technic_types_forearm2.phpسه شنبه 19 اسفند 1393 - 16:38
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش

adelkhoje آفلاین
ارسال‌ها :14228

عضويت:19 /10 /1390

بازیکنان محبوب:

محل زندگي:ایران

تیم های محبوب:

شناسه ياهو:

حالت من: قرار داده نشده

تشکرها :25337

تشکر شده :49486

پاسخ 1 : تمرینات برای تکنیک ساعد در ورزش والیبال / آموزش تصویری

آشنایی کامل با تکنیک های مقدماتی والیبال / بخش دوم فن ساعد در والیبال !

نگاهی کوتاه به تاریخچه ی این فن بیانگر آن است که در آغاز پیدایش والیبال ، توپ هایی که پایین تر از حد کمر بازیکنان قرارمی گرفت ، با قسمت کف هر دو دست دریافت و ارسال می گردید . ولی چون چنین دریافتی معمولاً با مکث همراخ بود و علاوه برآن سرعت توپ باعث جدا شدن دست ها می شد ، این شیوه دوام چندانی نیافت .

چندی بعد ، اهل فن روش دیگری را ابداع کردند که موجب شد مکث توپ در داخل دست ها کاهش یابد. با این روش توپ هایی که در سطح پایین بدن قرار داشت با پشت دست ها دریافت و ارسال میشد. اما به مرور زمان و افزایش سرعت توپ این روش نیز کارایی خود را ازدست داد ، زیرا سرعت توپ ،دست های دریافت کننده را از یکدیگر جدا می کرد و در نتیجه مانع از ارسال توپ به محل دلخواه می شد.

سرانجام ژاپنی ها"فن ساعد" را ابداع کردند که توانست جواب گوی همه ی نارسایی های مورد نظر باشد و در میان علاقه مندان به این ورزش مرسوم گشت .

آموزش فن ساعد :

در این بخش از تکنیک به دلیل شباهت زیاد آن با فن پنجه ف سعی می شود از شرح وضعیت های مشابه این فنون صرف نظر شود و حتی الامکان به نکاتی توجه گردد که مخصوص فن ساعد باشد. بنابراین لازم است هنگام تمرین فنون ساعد ، تذکرات لازم در این بارهاز سوی مربیان بازیکنان داده شود . برای یادگیری این فن توجه به این موارد لازم است :

-چهار انگشت برحسب عادت در داخل دست دیگر قرار داده می شود ، آنگاه شست ها به هم نزدیک می شوند و در امتداد هم وضعیت ساعد را به وجود می آورند (تصویر 2-14)

-سطح برخورد توپ با دست ها هر قدر بیش تر باشد ، به همان اندازه ارسال توپ به هدف مورد نظر دقیق تر خواهد بود .

-برای ایجاد سطح وسیع در ناحیه ی ساعد ، کافی است دست ها را از ناحیه مچ به طرف پایین بکشید .

- در کلیه حالات، ساعد و بازوی بازیکنان در امتداد یکدیگر قرار دارند و هیچگاه دست ها از ناحیه مفصل آرنج خم نمی شوند (دست ها کاملاً راست و کشیده هستند) .

- در هنگام دریافت توپ،چنانچه بازیکنان شکم و شانه های خود را به سمت داخل بکشد ، شرایط آسان تری برای دریافت او به وجود می آید .

-محل اصلی دریافت توپ کاملاً روی ساعد بازیکنان است این محل تقریباً به قطر دو انگشت بالاتر از مچ دست هاست .

-بالا تنه هم به سمت جلو متمایل است و پشت بازیکنان کاملاً صاف و سر به سمت بالا قرار دارد .

-فاصله پاها ، نسبت به هم ، اندکی بیش از اندازه ی عرض شانه هاست .

در دریافت و ارسال توپ در وضعیت روی سر ،بالاتنه تقریباً عمود برپاهاست .

وضعیت استقرار پاها :

به طور کلی با اتخاذ سه روش می توان نسبت به دریافت و ارسال توپ با ساعد اقدام کرد. البته لازم به یادآوری است که این شیوه ها برای اجرای فن پنجه نیز مناسب اند . بدیهی است بازیکنان برحسب عادت خود (راست دست و چپ دست بودن) شیوه مناسب را اتخاذ می کنند . این روش ها عبارت اند از :

1-پای چپ جلو و پای راست عقب 2- پای راست جلو و چپ عقب 3-هردو پا موازی .

همچنین باید دقت داشت که مراحل فراگیری فن ساعد نیز همانند سایر فنون در والیبال دارای دوبخش عمده ی "دریافت توپ" و "ارسال توپ" اند .

الف - دریافت توپ با ساعد : معمولاً توپ هایی که دارای سرعت اند و در ناحیه ی کمر و پایین تر از آن قرار دارند با ساعد دریافت می شوند . وقتی توپ در میدان دید بازیکنان قرار گرفت ، دست ها درجهت مسیر توپ در وضعیت آماده اند . در واقع مرحله دریافت با توقف کوتاه توپ دردست ها همراه است که این امر موجب کاهش سرعت توپ می شود و در نتیجه به افزایش کنترل آن کمک می کند . در این حالت ، وزن بیشتری روی پای عقبی متمرکز می شود و زوایای اهرم های بدن کم تر می شود و مرکزثقل به زمین نزدیک تر می گردد (تصویر 2-15) .

ب- ارسال توپ با ساعد : پس از دریافت توپ ، بلافاصله مرحله ی ارسال شروع می شود . در این مرحله بازیکن در نظر دارد توپ دریافتی را به طرف هدف معین ارسال کند . معمولاً ارسال توپ با هدایت دست ها به سمت جلو اجرا می شود . لازم به ذکر است که هدایت دست ها ،پس از جدا شدن توپ از ساعد نیز ادامه دارد و تا حد امکان به دنبال توپ کشیده می شود. انتقال وزن بدن ، از پای عقب به پای جلو ، در هدایت توپ به هدف مورد نظر بسیار موثر است . در این وضعیت برخلاف مرحله دریافت ، زوایای اهرم های دبن بیش تر (بازتر) می گردند و مرکز ثقل بدن نیز به سمت بالا هدایت می شود (تصویر 2-16)

اجرای ساعد در بالای سرع : چنانچه بخواهیم توپ به صورت ساعد در بالای سردریافت و یا ارسال شود ، باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد :

1-در این حالت بالا تنه تقریباً عمود بر اهرم های پاست .

2-زاویه ی دست ها نسبت به بدن تقریباً 90 درجه است .

3-کلیه اصول دریافت و ارسال توپ نیز در این حالت رعایت می شود (تصویر 2-17) .

اجرای ساعد به سمت پشت : در این شرایط بازی اجرای این فن ، نسبت به سایر فنون ساعد ، کم تر مشاهده می شود . ولی چنانچه بخواهیم توپ به صورت ساعد به سمت پشت ارسال شود ، لازم است نکات زیر مورد توجه قرار گیرد :

1- در این حالت زاویه بالا تنه نسبت به پاها بیش از 90 درجه باشد .

2- زاویه دست ها نیز نسبت به بدن از 90 درجه بیشتر باشد .در این حالات مختلف این زاویه گاهی به 180 درجه می رسد .

3-دست ها در مسیر توپ هدایت می شوند و ارسال کننده می تواند از بالای سر مسیر حرکت توپ را مشاهده نماید (تصویر 2-18)

نمونه تمرین برای فن ساعد :

گفتنی است کلیه تمرینات فن پنجه را می توان به صورت فن ساعد نیز ، اجرا کرد .

تمرین بدون توپ :

بازیکنان در داخل زمین والیبال قرار می گیرند و در حالت ثابت وضعیت دست ها را همراه سایر اهرم های بدن به نمایش می گذارند . آنگاه مربی یک یک بازیکنان را کنترل و حرکات آن ها را اصلاح می کند . می توان به بازیکنان آموزش داد که با سه شماره سریعاً دست ها را در وضعیت ساعد قرار دهند (تصویر 2-19). شماره 1- جلو آوردن دست ها، شماره 2- قرار دادن یک دست در داخل دست دیگر ، شماره 3- نزدیک کردن شست ها به هم .

-بازیکنان به شکلی در زمین مستقر می شوند که بتوانند بدون برخورد با یکدیگرحرکات بدون توپ را اجرا کنند . از این بازیکنان خواسته می شود برای دریافت توپ فرضی به سمت جلو ، عقب ، راست و چپ حرکت کنند . در این حالت نحوه ی حرکت و وضعیت دست های آنان از سوی مربی کنترل و اصلاح می شود (تصویر 2-20) .

تمرین با توپ :

-تمرین یک نفره : از بازیکنان خواسته می شود که هر کدام توپ خود را به هوا پرتاب کنند ، سپس در وضعیت ساعد ، آن را دریافت نمایند . (تصویر 2-21) .

-تمرین قبلی با یکبار زمین خوردن توپ اجرا می شود . آنگاه از بازیکنان خواسته می شود که همین حرکت را در جهات مختلف انجام دهند . چنانچه حرکات مورد نظر به وسیله ی بازیکنان بدون اشکال صورت گرفت ،از آنان خواسته می شود که توپ را بدون برخورد با زمین به طور متوالی در وضعیت عمومی دریافت و ارسال نمایند (تصویر 2-22) .

-تمرین دو نفره : بازیکنان دو به دو ، به فاصله تقریبی 4 متر در مقابل یکدیگر در داخل زمین مستقر می شوند . در این تمرین یکی از بازیکنان مجری و دیگری به عنوان هدف ، با پرتاب کردن توپ ، بازیکنان مقابل را در انجام تمرین کمک می کند . پس چند بار تکرار و اصلاح حرکات ، جای بازیکنان تعویض می شود . در پایان تمرین بازیکن پرتاب کننده ی توپ ، تغییر جا می دهد و در این حالت بازیکن دریافت کننده ، توپ را به محل جدید ارسال می کند (تصویر 2-23) .

تمرین سه نفره و گروهی : تمرینات سه نفره و گروهی را که در درس فن پنجه ارائه شد با فن ساعد ترکیب می کنیم و از بازیکنان می خواهیم که توپ ها را با دو ضربه (ساعد و پنجه) به بازیکن مقابل و... ارسال کنند (تصویر 2-24) .

منابع :

صفحات 26 الی 31 از کتاب آموزش والیبال ، نویسنده حسین توسلی

براتیون ،باب و برید کلیپ : آموزش تکنیک و تاکتیک در قالب تمرینات ، ترجمه غلامرضا سراج زاده ، حسین توسلی،انتشارات فدراسیون والیبال ،تهران ،1368

گرداوری و تنظیم عادل خدر خوجه

آشنایی با آمادگی بدنی در ورزش والیبال + آموزش تمرینات بدنی

آشنایی کامل با تکنیک های مقدماتی والیبال / بخش نخست پاس پنجه !

تمریناتی برای تقویت قدرت مچ و ساعد در والیبال !دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 - 15:13
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
حامیان