close
تبلیغات در اینترنت
افق روشن واليبال ايران در ليگ جهاني
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تبلیغات
تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات
افق روشن واليبال ايران در ليگ جهاني
افق روشن واليبال ايران در ليگ جهاني

خبرگزاری ورزش والیبال :تيم ملي واليبال ايران در رقابت‌هاي اخير گزينشي المپيك كه در ژاپن برگزار شد خوش درخشيد و نتايجي به مراتب بهتر از قبل به دست آورد ولي تنها اشتباهات و غفلت‌هايي كوچك، مانع از نخستين راهيابي واليبال كشورمان به رقابت‌هاي المپيك شد.

پيروزي‌هاي درخشان تيم جوان شده ايران در برابر تيم‌هاي مطرحي چون ونزوئلا، ژاپن، كره‌جنوبي، چين و پورتوريكو نشان از آن داشت كه اكنون سطح بازي تيم ملي ايران در كلاس بالايي از واليبال جهان قرار گرفته است.

هر چند معدودي غفلت‌ها، كاستي‌ها و اشتباهاتمان، موجب دو باخت براي تيم‌مان در برابر حريفان شد كه پيش‌تر بارها آنها را شكست داده بوديم و به اين ترتيب، تيم بسيار شايسته ايران كه تحسين همه حريفان، علاقه‌مندان و كارشناسان جهاني اين رشته را برانگيخته بود از راهيابي به رويداد مهم المپيك بازماند.

خبرگزاری ورزش والیبال :تيم ملي واليبال ايران در رقابت‌هاي اخير گزينشي المپيك كه در ژاپن برگزار شد خوش درخشيد و نتايجي به مراتب بهتر از قبل به دست آورد ولي تنها اشتباهات و غفلت‌هايي كوچك، مانع از نخستين راهيابي واليبال كشورمان به رقابت‌هاي المپيك شد.

پيروزي‌هاي درخشان تيم جوان شده ايران در برابر تيم‌هاي مطرحي چون ونزوئلا، ژاپن، كره‌جنوبي، چين و پورتوريكو نشان از آن داشت كه اكنون سطح بازي تيم ملي ايران در كلاس بالايي از واليبال جهان قرار گرفته است.

هر چند معدودي غفلت‌ها، كاستي‌ها و اشتباهاتمان، موجب دو باخت براي تيم‌مان در برابر حريفان شد كه پيش‌تر بارها آنها را شكست داده بوديم و به اين ترتيب، تيم بسيار شايسته ايران كه تحسين همه حريفان، علاقه‌مندان و كارشناسان جهاني اين رشته را برانگيخته بود از راهيابي به رويداد مهم المپيك بازماند.

در اين بين، تعدادي از ملي‌پوشان ما با وجود فرسودگي ناشي از اردوها، مسافرت‌ها و مسابقه‌هاي غيرمتعارف سال‌هاي اخير، چهره‌‌اي بسيار درخشان و در حد استاندارد بازيكنان مطرح جهان واليبال از خود ارائه كردند، ميرسعيد معروف، فرهاد قائمي، عليرضا نادي، امير غفور و البته حمزه زريني از اين دسته بازيكنان بودند.

زريني كه با تغيير ظاهر مشخص خود پا به ميدان ژاپن گذاشته بود، متمركز‌تر و كم ريسك‌تر از هميشه، چهره‌اي كاملا در خدمت تيم داشت ولي شروع خوب زريني و آمادگي بالاي اين بازيكن پر تجربه ديري نپاييد و او نيز بر اثر فشار و فرسايش برنامه‌هاي افراطي واليبال، دچار آسيب‌هاي متعددي در اين مسابقه‌ها شد، طوري كه نتوانست اين تورنمنت را در زمين واليبال به پايان برساند و به ناچار سر از محيط‌هاي درماني در آورد.

ملي‌پوش 26 ساله و 198 سانتي‌متري تيم ملي ايران كه ورزش واليبال را از سال 1380 آغاز كرده است از سال 1381 عضو تيم ملي جوانان ايران شده و از سال 1384 در تركيب تيم ملي بزرگسالان ايران جا گرفته است.

زريني خود تخمين مي‌زند حدود 150 بار پيراهن ملي را بر تن كرده است و در اين مدت، دو بار قهرمان جام كنفدراسيون واليبال آسيا، يك بار قهرمان جام ملت‌هاي آسيا، يك بار نايب قهرمان بازي‌هاي آسيايي و همچنين قهرماني‌ جام باشگاه‌هاي آسيا را در كارنامه افتخارات بين‌المللي خود دارد.

البته زريني بارها در مسابقه‌هاي مهم، صاحب افتخاراتي شخصي هم شده است كه از جمله‌ آنها مي‌توان به عنوان ارزشمندترين بازيكن طي دو دوره جام كنفدراسيون واليبال آسيا، بهترين سرويس‌زن بازي‌هاي آسيايي گوانگجو، بهترين اسپوكر (آبشارزن آسيا)‌ و... نيز اشاره كرد.

آنچه در پي مي‌آيد مشروح گفت‌وگوي اين بازيكن مشهور و پرتلاش واليبال آسيا با «جام‌جم» است.

گفته مي‌شد خوليو ولاسكو اعتقادي به عملكرد و توانايي‌هاي حمزه زريني نداشته است، از جمله اين كه تكنيك توپ‌گيري شما را ضعيف مي‌دانسته است. حال آن كه در رقابت‌هاي بسيار حساس گزينشي المپيك يار ثابت تيم ملي بوديد!

اين كاملا درست است. ولاسكو در اولين ملاقاتش با من بدون هرگونه تعارف يا رودربايستي خيلي رك و صريح گفت كه مرا نه تنها بهترين بازيكن در پست خود نمي‌بيند، بلكه جزو هفت نفر برتر هم‌پستي‌هايم در ايران هم ارزيابي نمي‌كند. او دليل اين موضوع را ريسك بالا در بازي من مطرح كرد و گفت اگر خود چنين نظري ندارم بايد شايستگي‌ام را ثابت كنم. اين در حالي بود كه من سال‌ها فيكس تيم ملي بودم ولي در هر صورت مي‌دانستم كه ولاسكو يك مربي معمولي نيست و من در برابر ديدگاه چنين مربي بزرگي بايد كاملا تسليم و حرف‌شنو باشم، بنابراين انتقادهايش را كاملا قبول كردم و به راهنمايي‌هاي او توجه عملي كاملي نشان دادم. او قدري به توپ‌گيري من ايراد وارد دانست كه تمام تمرين‌هاي مورد نظرش را با تلاش كامل و سرحد توان انجام دادم. ريسك بازي خود را پايين آوردم و آنقدر كار كردم تا نظرش تامين شد و در مسابقه‌هاي گزينشي المپيك، يار ثابت تيم ملي شدم.

ولي در بازي آخر تيم ملي در ژاپن (گزينشي المپيك) بازي نكرديد كه گويا دليلش مصدوميت بود!

در بازي با چين قدري احساس آسيب‌ديدگي كرده بودم ولي به خاطر حساسيت خيلي زياد آن بازي، چيزي به كسي نگفتم و غيرتي تا آخر به كارم ادامه دادم. پيروزي بر آن تيم آنقدر برايم مهم و شيرين بود كه بعد از بازي هم مصدوميت را به روي خود نياوردم چون معتقدم چين در حال حاضر قوي‌ترين رقيب ما در آسياست و حتي قدرتي بيش از ژاپني‌ها دارد.

به هر حال در بازي با استراليا هم به خاطر همين مصدوميت نتوانستم عملكرد هميشگي را داشته باشم تا اين كه بعد از آن باخت تلخ و دردآور، موضوع را به دكتر سيامك افروزي، پزشك تيم اطلاع دادم كه تدابير درماني خوبي را برايم شروع كرد و واقعا زحمات ارزشمندي كشيد تا به بازي با پورتوريكو و ونزوئلا برسم ولي مجددا در بازي با صربستان دچار آسيب ديگري و اين بار از ناحيه مچ پا شدم كه ديگر ولاسكو ترجيح داد روي سلامت من ريسك نكند و در بازي با ژاپن مرا در تركيب قرار نداد تا استراحت كنم. به هر حال نمي‌دانم چرا اين اتفاق افتاد چون طي اين همه سالي كه براي تيم ملي بازي مي‌كنم هيچ وقت دچار آسيب‌ديدگي نشده بودم در حالي كه طي مسابقه‌هاي اخير دو بار آسيب ديدم. بدنسازي تيم ما هم خيلي خوب بود و فقط فكر مي‌كنم با بدشانسي روبه‌رو شده بودم.

ولي از مدت‌ها پيش، كارشناسان هشدار داده بودند نبود فرصت كافي براي ريكاوري ملي‌پوشان و حضور دائمي آنها در تورنمنت‌ها و اردوهاي پشت سر هم و مسافرت‌هاي گوناگون به فرسودگي و آسيب‌ديدگي آنها منجر خواهد شد؛ اتفاقي كه براي بازيكناني نظير محمد كاظم، كمالوند، نظري افشارهم به شكل كمابيش خطرناكي رخ داد و دست ما را از سهميه المپيك خالي گذاشت.

البته اتفاقي كه براي كمالوند افتاد در اثر برخورد مستقيم سنگين دو بازيكن حين بازي به وجود آمد، نه اين‌كه خودش پس از زدن توپ و حين فرود دچار آسيب شود ولي در مورد نظري افشار، اين را مي‌پذيرم.

ما واقعا در طول رقابت‌هاي ليگ، شرايط دشواري را سپري كرديم و آنقدر مسابقه‌ها فشرده و فاصله بين آنها كم بود كه با احتساب زمان مسافرت‌ها فقط مي‌توانستيم يك جلسه تمرين كنيم ولي همه اينها به خاطر زودتر تمام‌شدن مسابقه‌ها بود تا زمان مناسبي براي حضور در اردوي تداركاتي تيم ملي داشته باشيم.

اگر اصرار به حضور اين تعداد تيم در ليگ برتر وجود نداشت يا به نحو ديگري تعداد بازي‌ها كاهش پيدا مي‌كرد، نهايتا طراوت بيشتري براي ملي‌پوشانمان باقي مي‌ماند. اين‌طور نيست؟

درست است، ولي پاسخگويي در اين مورد، در حيطه اختيارات من نيست و بهتر است مسوولان ليگ در اين مورد توضيح دهند.

به هر حال، غفلت‌هاي بسيار كوچكي، عواقب بسيار بزرگي برايمان به همراه داشت و تيم ملي كاملا شايسته ما را از راهيابي به المپيك باز داشت. مثلا اين كه بارها با استراليا بازي تداركاتي كرديم تا آنها، آناليز كاملي از ما به عمل آورند و پس از چندين باخت به ما و غره كردنمان، سر بزنگاه، تيم ما را شكست دهند حال آن كه اگر تنها يك گيم ديگر از آنها مي‌گرفتيم الان ما در المپيك بوديم. اين‌طور نيست؟

خود استراليايي‌ها و صرب‌ها همگي معترف بودند ايران شايستگي كاملي براي راهيابي به المپيك را داشت. درست است استراليايي‌ها ما را آناليز كرده بودند ولي ما هم آناليز كاملي از آنها به دست آورده بوديم.

پس چرا به آنها باختيم؟ استراليا را دست‌كم نگرفته بوديم؟

پس از آن‌كه گيم اول را برديم به شرايط بدي رسيديم. در حقيقت آن روز، روز ما نبود و برعكس روز آنها بود يعني هركاري كرديم بازيكن پشت خط‌زن بلندقامتشان مهار نشد و استراليا بهترين بازي خود را برابر ما انجام داد در حالي كه ما نتوانستيم ايران هميشگي باشيم با وجود آن‌كه همه تلاشمان را هم كرديم.

همان‌طور كه گفتم اگر تنها يك گيم ديگر از آنها مي‌گرفتيم الان در المپيك بوديم در حالي كه اين‌طور نشد! يا كافي بود همان گيم‌هايي را هم كه در بازي با صربستان در آستانه پيروزي به صرب‌ها واگذار كرديم، از دست نمي‌داديم تا المپيكي شويم! به عنوان بازيكن حاضر در آن ميدان بگوييد كه چگونه آن اتفاق افتاد؟

صرب‌ها وقتي آن شرايط دشوار را ديدند دست به تاكتيكي ريسكي زدند كه با خوش‌اقبالي آنها همان تاكتيك نتيجه داد و پيروزي در گيم اول را برايشان به ارمغان آورد. در گيم دوم هم وقتي به باخت نزديك شده بودند سرويس‌هاي سنگين ريسكي را در دستور كار قرار دادند كه آن هم با خوش‌شانسي برايشان گره‌گشا شد. در حقيقت، علاوه بر خوش‌شانسي، آنها مزد تجربه برتر و حرفه‌اي‌گري بيشترشان را گرفتند. حتي استراليا هم پيش از شروع مسابقه‌ها سه ماه در اردوي تداركاتي بود و 25 بازي تداركاتي برگزار كرده بود در حالي كه ما فقط با سه بازي تداركاتي، راهي ژاپن شديم.

همين كمبود بازي تداركاتي، كمبود تجربه بازيكنان بااستعداد ولي تازه‌واردي مثل قراء و مباشري هم دست ولاسكو را در تعويض‌ها محدود كرده بود.

ببينيد اگر شما از 10 مربي ليگ برتري، 10 فهرست براي تيم ملي بخواهيد احتمالا در هر 10 فهرست حدود هفت يا هشت بازيكن مشترك وجود داشته باشد ولي بقيه نفرات، به سليقه مربيان مختلف، متفاوت خواهد بود حتي ولاسكو در انتخاب بين ميرزاجانپور كه پديده ليگ ما بود و مباشري كه در تمرينات فوق‌العاده نشان مي‌داد و باوجود قامت نسبتا كوتاه، پرش‌هاي بسيار بلندي دارد به مشكلي جدي برخورد كرد. به هر حال، من در موقعيتي نيستم كه بخواهم در مورد گزينش نفرات ملي‌پوش اظهارنظر كنم. در مجموع مي‌گويم حرف‌هاي من و شما يكي است و از دو زاويه متفاوت طرح مي‌شوند. جوان‌هاي تيم ملي ما اصلا كم نگذاشتند و نشان دادند بجز در يكي دو پست، هيچ بازيكني حاشيه امنيت ندارد و حالا شرايط با شش، هفت سال پيش كه فاصله زيادي بين فيكس‌ها و ذخيره‌ها وجود داشت، تفاوت زيادي كرده است. مثلا ببينيد در غياب سيدامير حسيني، ميرسعيد معروفي در تيم ما بازي كرد كه عملكردي كاملا درخشان داشت و بهترين پاسور بازي‌ها بود. يا به جاي كمالوند، قائمي عملكردي بسيار شايسته از خود نشان داد.

اصلا ولاسكو در هر تورنمنتي حدود 40 درصد تيمش را عوض مي‌كند و باز هم نتايج خوبي مي‌گيرد. چون همه برگزيدگانش شايسته هستند. مثل تيم برزيل كه هميشه نفرات خود را عوض مي‌كند و هميشه هم خيلي خوب كار مي‌كند.

واكنش ولاسكو در برابر اتفاقات بازي با استراليا يا صربستان چگونه بود؟

او واقعا حرفه‌اي است و پس از هر بازي و هر نتيجه‌اي، از ما مي‌خواهد آن بازي را فراموش كنيم و به بازي بعدي متمركز شويم. بعد از بازي با استراليا هم به ما خسته‌ نباشيد گفت و كاملا ما را بر بازي با پورتوريكو متمركز كرد و ديديد كه چگونه بعد از باخت به استراليا، شش امتياز از پورتوريكو و ونزوئلا گرفتيم. بعد از باخت به صربستان هم همين اتفاق افتاد و پيروزي قاطعي بر ژاپن در روز پاياني به دست آورديم.

ژاپن را در حالي با روحيه‌اي بالا در خاك اين كشور ويران كرديم كه آن پيروزي هيچ تاثيري بر المپيكي شدن‌مان نداشت. در حالي كه بازيكنانمان بسيار پرانگيزه و قوي در ميدان ظاهر شدند! چگونه چنين انگيزه‌اي به تيم ما تزريق شد؟

ولاسكو شب قبل از بازي با ژاپن با بازيكنان‌ صحبت مشروحي كرد. او روز بازي و بعد از مشخص شدن نتيجه بازي چين و استراليا و از دست رفتن شانس حضور ما در المپيك هم بارديگر با ما صحبت كرد و نكاتي را متذكر شد از جمله اين‌كه اگر بازي با ژاپن را ببازيم به مفهوم آن است كه طي دو سال گذشته هيچ پيشرفتي نكرده‌ايم. ديگر موضوعي كه او تذكر داد اين نكته بود كه اگر بخواهيم در المپيك 2016 حاضر باشيم بايد از همين الان كارمان را شروع كنيم و زنگ خطر را براي رقبايمان به صدا درآوريم و به آنها بفهمانيم ايران تيم مقاومي است كه تا لحظه آخر مي‌جنگد وگرنه اگر بخواهيم مدت‌ها در افسوس و حسرت نرفتن به المپيك باقي بمانيم و بعد از مدتي طولاني از صفر شروع كنيم، دوره بعد هم ناكام خواهيم ماند. ضمن اين كه پيروزي بر ژاپن، ما را به عنوان تيم سوم معرفي مي‌كرد كه در صورت اتفاقي احتمالي براي يكي از تيم‌هاي صعودكننده، جايگزين آنها در المپيك شويم. ضمن اين كه مردم واقعا برايمان سنگ تمام گذاشته بودند و حتي تماشاگراني با تهيه بليت‌هاي بسيار گران به سالن مي‌آمدند و جانانه ما را تشويق مي‌كردند. اصلا درست نبود اجازه دهيم آنها بيش از اين ناراحت شوند و به خاطر آنها اعاده حيثيت كرديم. حالا همان مردم به ما خسته نباشيد مي‌گويند و از تلاش و كوشش ما ابراز رضايت مي‌كنند.

فكر مي‌كنيد ولاسكو در ايران باقي بماند؟

شايد ولاسكو تا حدود يك ماه ديگر با ما قرارداد داشته باشد در حالي كه فكر مي‌كنم او علاقه زيادي به ادامه همكاري و ماندن در ايران دارد. از طرفي فدراسيون هم قطعا حاضر به از دست دادن چنين مربي بزرگي نيست و فكر مي‌كنم بعد از توافق طرفين در مورد شرايط ادامه همكاري، دور تازه فعاليت او در تيم ملي شروع شود.

برنامه بعدي تيم ملي چيست؟

بايد شهريور در جام كنفدراسيون واليبال آسيا (AVC CUP) حاضر شويم و در صورت موفقيت در آن به ليگ جهاني راه پيدا كنيم. مسلما حضور در ليگ جهاني افتخاري در حد المپيك نيست ولي به پيشرفت واليبال ما خيلي كمك مي‌كند.

به هر حال اگر تيم ملي واليبال سرانجام به ليگ جهاني راه پيدا كند، آنجا با حريفاني حتي قوي‌تر از حريفانمان در رقابت‌هاي گزينشي المپيك روبه‌رو خواهيم شد. فكر مي‌كنيد چقدر بتوانيم حضور شايسته‌اي از خود در ليگ جهاني واليبال ارائه كنيم؟

زريني: ولاسكو در اولين ملاقاتش با من بدون هرگونه تعارف يا رودربايستي خيلي رك و صريح گفت كه مرا نه تنها بهترين بازيكن در پست خود نمي‌بيند بلكه جزو هفت نفر برتر هم‌پستي‌هايم در ايران هم ارزيابي نمي‌كند

سير صعودي واليبال ما در سال‌هاي اخير كاملا مشخص است و مسلما با طي كردن پرقدرت مسيري كه آغاز كرده‌ايم در ادامه هم بهتر از اين خواهيم شد. ما در رقابت‌هاي گزينشي المپيك از حضور بازيكناني محروم شديم كه در صورت آمادگي آنها، مطمئنا با بازگشت به تيم، نقش تاثيرگذاري بر تقويت آن خواهد داشت. ضمن اين كه جواناني كه نخستين بازي‌هاي خود را با تيم ملي برگزار كرده‌اند تا آن زمان با ميدان‌ديدن به پختگي، هماهنگي و در مجموع آمادگي بسيار بالاتري نسبت به گذشته خواهند رسيد. بنابراين افق موفقيت تيم ملي ايران در ليگ جهاني واليبال كاملا روشن است و در صورتي كه از نرسيدن به المپيك دچار افسردگي و رخوت نشويم و از همين امروز براي آينده برنامه‌ريزي و تلاش جدي كنيم باز هم جلوتر خواهيم رفت.

طي هر دو دوره قبلي A.V.C CUP، تيم ايران قهرمان شده است ولي برخي فتح اين جام را خيلي كمرنگ جلوه مي‌دهند!

من هم از اين موضوع تعجب مي‌كنم چون A.V.C CUP مهم‌تر از جام ملت‌هاي آسياست. در جام ملت‌هاي آسيا بيش از 20 تيم حاضر مي‌شوند كه خيلي از آنها تيم‌هاي كم‌اعتباري هستند در حالي كه در A.V.C CUP، هفت تيم برتر قاره به عنوان ميزبان بازي‌ها حاضرند و كيفيت بالاتري را در بازي‌ها مي‌بينيم. بويژه در دوره پيش رو كه انتخابي ليگ جهاني هم محسوب مي‌شود.

خلأ واليبال كشورمان چيست؟

متاسفانه نه در واليبال، بلكه در كل عرصه ورزش كشور جاي كار بسيار مهم استعداديابي اصولي كاملا خالي است. البته به اعتقاد عموم و كارشناسان، شايد واليبال بهترين عملكرد را به منظور استعداديابي و پرورش استعدادها در كل رشته‌هاي ورزشي كشور از خود ارائه كرده است. با اين حال، اگر ما مي‌توانستيم اين كار را در سطح مطلوب و استاندارد جهاني انجام دهيم، جايگاهمان خيلي بالاتر از جايگاه فعلي بود. به عنوان نمونه، چرا خود من نبايد از ابتدا به واليبال روي مي‌آوردم و اينقدر دير وارد گردونه اين رشته شدم كه تنها به فاصله كمتر از يك سال پس از آشنايي با واليبال، وارد اردوي ملي جوانان ايران شوم؟! اگر امثال زريني‌ها و بازيكنان و استعدادهاي بالقوه شايسته‌تر ما، زودتر كشف مي‌شدند و پرورش پيدا مي‌كردند مسلما توان بالفعل ما خيلي بيش از شرايط فعلي مي‌شد.

در حقيقت بايد، پايگاهي براي مميزي استعدادهاي ورزشي وجود داشته باشد و با توجه به استعدادهاي آنها، نيروهاي باارزش ورزشي را به رشته‌هاي كاملا متناسب با شرايط آنها هدايت كنند.

كاله آمل هم به عنوان قهرمان ليگ، طي روزهاي آينده بايد در جام باشگاه‌هاي آسيا شركت كند و از قهرماني‌هاي پياپي پيكان ايران در اين تورنمنت دفاع به عمل آورد. مصدوميت شما اجازه اعزام به شانگهاي چين و حضور در اين تورنمنت آسيايي را مي‌دهد؟

ما بايد حتما جام قهرماني باشگاه‌هاي آسيا را دوباره به كشورمان بياوريم و به همين دليل من هم در تركيب كاله اعزام خواهم شد.

كاله آمل در رقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي آسيا چه خواهد كرد؟ آيا مي‌تواند مدافع افتخارات فراوان پيكان در اين تورنمنت باشد؟

ما تمام تلاشمان را براي آوردن دوباره جام قهرماني باشگاه‌هاي آسيا به كشورمان به خرج مي‌دهيم. به لحاظ دارا بودن بازيكن و مربي و پشتيباني‌هاي مديريتي نيز همه چيز براي رسيدن به چنين موفقيتي مهياست. نبايد فراموش كنيم طي سال‌هاي گذشته باشگاه‌هاي مختلف بخش خصوصي، تلاش و سرمايه‌گذاري زيادي براي قهرماني در واليبال كرده‌اند كه متاسفانه ختم به موفقيت نشده است كه همين جو سنگين و مايوس‌كننده‌اي را به وجود آورده بود. خوشبختانه كاله توانست چنين جو مايوسانه‌اي را بشكند و نشان دهد يك باشگاه از بخش خصوصي هم مي‌تواند قهرمان ليگ برتر شود. در حقيقت قهرماني كاله در ليگ برتر واليبال ايران از اين حيث براي رشد و پيشرفت واليبال ما بسيار ارزشمند بود. به همين دليل اميدواريم به عنوان نماينده ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا موفق ظاهر شويم تا سهميه حضور در رقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي جهان را هم به دست آوريم و سپس در آن مسابقه‌هاي مهم نيز براي كشور عزيزمان مثمرثمر شويم و افتخار‌آفريني كنيم.

فصل بعد هم در كاله مي‌مانيد يا به باشگاه ديگري مي‌رويد؟

طبق مقررات، بازيكنان زير 28 سال، فصل گذشته قراردادهاي دوساله با باشگاه‌هاي خود وضع كردند. قرارداد من هم چنين وضعيتي دارد منتها در آن قيد شده است كه در پايان فصل، طرفين بايد شرايط مدنظر يكديگر را فراهم آورند.

من هم مثل ديگر بازيكنان تيممان مايلم در كاله بمانم و با وجود دريافت پيشنهادهاي ديگر مي‌خواهم در سال 91 هم در كاله آمل باشم چون اين باشگاه هواداران بسيار خوب، سالني مطلوب و مديراني حامي دارد و در مجموع باشگاه بي‌حاشيه‌اي است. بازيكنان كاله حتي حاضرند با دريافت مبلغ كمي پايين‌تر از ساير باشگاه‌ها در همين باشگاه بمانند.

فكر مي‌كنيد سقف قراردادهاي امسال چقدر بيشتر از پارسال شود؟

متاسفانه در مورد قراردادهاي سال گذشته، شفاف‌سازي خوبي صورت نگرفت طوري كه اغلب تصور مي‌كردند بازيكنان مبالغي بالاتر از قيمت واقعي گرفتند در حالي كه يكي دو بازيكن مبلغي حدود 350 ميليون تومان، حدود ده بازيكن مبلغي حدود 250 ميليون تومان و تعدادي ديگر مبالغي بيشتر يا كمتر از 200 ميليون تومان دريافت كردند. امسال هم به نظرم متناسب با پيشرفت واليبال بايد سقف‌ها تعيين تا به رشد اين رشته كمك شود.

رمز پايان دوران دوقطبي واليبال ايران و قهرماني‌هاي هميشگي پيكان و ظهور قهرماني تازه به نام كاله آمل را چه مي‌بينيد؟

به نظرم چنين اتفاقي واقعا لازم بود چون حالا بخش خصوصي رغبت بيشتري به حضور قوي و سرمايه‌گذاري در ورزش واليبال پيدا كرده است. كاله واقعا براي واليبال سرمايه‌گذاري كرد و زحمت كشيد و بايد قهرمان مي‌شد هر چند باشگاه ما پس از پايان رقابت‌هاي جام جهاني ضربه خورد و با افتي چندهفته‌اي روبه‌رو شد كه يا به خاطر افت تيم بود يا به دليل ناهماهنگي‌. به هر حال تا پايان فصل نتوانستيم از رده‌هاي دوم و سوم جدول بالاتر بياييم و همواره سايپا را بالاتر از خود مي‌ديديم ولي در مرحله پلي‌آف و بازي‌هاي فينال با سايپا، باشگاه ظرفيت قهرماني را از خود نشان داد و در حالي كه معمولا در ليگ‌هاي دنيا، تيمي كه بازي نخست مرحله فينال را به سود خود تمام مي‌كند در نهايت قهرمان هم مي‌شود ولي ما در بازي نخست فينال به سايپا باختيم اما در بازي‌هاي دوم و سوم، پس از آناليز كامل حريف، آنقدر طوفاني و قدرتمند عمل كرديم كه هيچ‌كس در استحقاق و شايستگي ما براي قهرماني ليگ ترديدي به خود راه نداد.

نقش بهروز عطايي به عنوان سرمربي در اين قهرماني چقدر موثر بود؟

عطايي مربي‌اي است كه با انتقال دانش مربيان خارجي به داخل كشور، احاطه بسيار خوبي بر واليبال دارد و سال‌ها بازي وي در تيم ملي و سطح اول واليبال در كنار فاصله كم اختلاف سني‌اش با بازيكنان تيم، ارتباط بسيار خوبي بين او و بازيكنان ايجاد كرده است و اين به موفقيت كاله كمك شاياني كرد. به هر حال تيمي قهرمان مي‌شود كه همه اجزاي آن عملكرد مطلوبي داشته باشند. در قهرماني كاله هم بازيكنان و مربي نقش كاملا مثبت و مهمي داشتند، ضمن اين‌كه تماشاگران آملي هم حمايت يكپارچه‌اي از تيم شهر خود به عمل آوردند و البته مديراني كه انصافا خيلي بموقع پرداخت‌ها و تعهدات مالي خود را انجام مي‌دادند و به بازيكنان و مربيانشان آرامش اهدا مي‌كردند، در پناه چنين آرامشي بود كه سنگين‌ترين تمرين‌‌ها را متحمل شديم تا به موفقيت برسيم.

به پيشنهاد‌ها اشاره كرديد. مدتي است بازيكنان ايراني با پيشنهادهاي خارجي روبه‌رو نمي‌شوند. شما در سال‌هاي گذشته پيشنهادهاي خارجي دريافت كرده بوديد؟

بله. در سال‌هاي قبل دو بار از تيم‌هاي فنرباغچه و پليس تركيه پيشنهاد دريافت كرده بودم كه بار اول به خاطر تعهدم به باشگاه ماهشهري و بار دوم به دليل تعهد به داماش از همكاري با تركيه‌اي‌ها معذور شدم.

و به عنوان آخرين پرسش، همه زريني را با سرويس‌هاي وحشتناك و منحصر به فردش مي‌شناختند، در حالي كه مدتي است از آن سرويس‌ها، حداقل در تيم ملي خبري نيست؟

زدن سرويس‌هاي سنگين پرشي همواره با ريسك‌ بالايي همراه است و از آنجا كه ولاسكو تشخيص داده بود بايد ريسك را در بازي خود پايين بياورم، مدتي است ترجيح مي‌دهم سرويس‌هاي فني‌تري بزنم تا حتما توپ از تور عبور كند و اين اجازه را به بازيكنان ديگري بدهيم تا از سرويس‌هاي پرخطر استفاده كنند.

و در پايان...

از قهرمانان ورزشي خواهش مي‌كنم هميشه به ياد داشته باشند كه از كجا آمده‌اند، چه بوده‌اند، چه شده‌اند و به كجا رسيده‌اند. به عنوان يك كوچك‌تر، خواهش مي‌كنم براي پيشگيري از سقوط و براي طي شدن بهتر مسير پيشرفت،‌ اين نصيحت را بپذيرند و از اصالت خود دور نشوند. من هم مانند اغلب ورزشكاران، از قشر ضعيف و متوسط جامعه رشد كرده‌ام و نبايد اين موضوع را فراموش كنم.

داستان واليباليست‌شدن زريني

حمزه زريني خيلي دير به واليبال ايران معرفي شد. در حقيقت او يكي از معدود ملي‌پوشاني است كه سابقه حضور در تيم ملي نوجوانان ايران را نداشته است.

در حقيقت زريني اصلا در زمان نوجواني خود واليباليست نبوده است، بلكه به دليل كشتي‌گير‌ بودن پدر و برادر و ديگر مردان فاميلش، او نيز ورزش را با كشتي آغاز كرده است! در حقيقت محمد اسماعيل زريني (قهرمان پيشين كشتي‌ كارگري آسيا) پدر حمزه است و الله‌مراد زريني (كشتي‌گير پرآوازه پيشين ميان‌وزن ايران و جهان) از هم‌طايفه هاي او به شمار مي‌رود.

اما قد بسيار بلند حمزه و علاقه او به واليبال در كنار تشويق بسياري از دوستان و آشنايان و بويژه برادر بزرگ‌ترش او را به سمت واليبال و كانون قهرمان‌پرور واليبال اسلامشهر كشاند و به اين ترتيب، زريني هم مثل توحيد حسيني، محمد محمدكاظم، علي حسين (معروف به حسيني)، محسن علياري و ... در اين كانون زير نظر والي و ديگران مشغول به فعاليت و تمرين جدي شد تا اين كه سر از تيم شهرداري اسلامشهر و سپس چند ماه بعد تلاش شهريار درآورد.

در اين هنگام، وادي زريني به ست‌كوويچ، سرمربي وقت تيم ملي جوانان معرفي كرد. ست‌كوويچ كه آن زمان به دنبال بازيكنان جديدي براي تقويت تيم خود بود، علاوه بر نفرات تيم نوجوانان، تنها حمزه زريني و سيدمحمد موسوي عراقي را ـ كه از كانون واليبال خوزستان معرفي شده بود ـ براي تقويت تيمش مناسب پيدا كرد و آنها را براي حضور در تيم جوانان ايران گزينش كرد و به اين ترتيب، اين كشتي‌گير جوان و قدبلند، تبديل به واليباليستي شناخته‌شده در عرصه ملي، قاره‌اي و حتي جهاني شد.

زريني پس از دو سال حضور در تيم جوانان، اكنون 9 سال است در تيم ملي بزرگسالان توپ مي‌زند با اين تفاوت كه او در سال‌هاي اخير، برخلاف سال‌هاي ابتدايي واليبال خود نه در پست مهاجم پشت خط زن، بلكه به عنوان دريافت‌كننده قدرتي، راهي ميدان مي‌شود.

زريني در اين مدت در بــــاشگاه‌هاي ديگري نظير سايپا، برق، پيكان، داماش گيلان و كاله آمل نيز بازي كرده است.

مجيد عباسقلي - گروه ورزش

منبع:جام جم آنلاین


حمزه زرینی , افق روشن واليبال ايران در ليگ جهاني ,
نویسنده : عادل خدرخوجه بازدید : 1087 تاریخ : پنجشنبه 01 تير 1391 نظرات :
نگارخانه
میلیتاری
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تلیغات
نویسندهپاسخ
به دنبال زوج جدید برای معروف mehdii7007
اعلام برنامه روز سوم/جدال ایران با استرالیا در آخرین دیدار 13791379
یادگیری زبان فرانسه mrsz1mrsz
تدریس خصوصی زبان فرانسه mrsz1mrsz
تاپیک تالار گفت و گو والیبال فروم..... 13791379
چرا کاپیتان معروف از کوره در رفت؟ mojtaba83
آرمات: در لیگ ملت‌ها چیز خاصی از ایگور ندیدیم/ کولا بهانه‌ای برای قهرمانی جهان ندارد mojtaba83
داستان عبادی پور از زبان پدر mojtaba83
مرتضی شریفی در آستانه پیوستن به تیم «لاتینا» ایتالیا mojtaba83
سئو سایت با مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل fns4565
لیگ ملت‌های والیبال؛ اوج‌گیری ادامه دار کانگوروها با شکست ایتالیا sina62
ملی‌پوش والیبال: آتاناسویچ بازی را برای صربستان درآورد sina62
دال زوتو: از تماشاي بازي تيم ايران لذت بردم sina62
کاظمی: می توانم بهتر از این هم بازی کنم sina62
عبادی پور: ای کاش برنده مسابقه می شدیم mojtaba83
کاظمی و سوزا بهترین بازیکنان دیدار ایران با برزیل mojtaba83
بدترین شکست چند سال اخیر والیبال آمریکا رقم خورد mojtaba83
پیروزی سخت برزیل برابر جوانان ایران 13791379
پسر 20 ساله گرگانی، امتیازآورترین بازیکن ایران 13791379
دریافت کننده ملی‌پوش ایران لژیونر شد/ میرزاجانپور در کاستلانا 13791379
کولاکوویچ: کری خوانی چینی ها به بازیکنانم انگیزه داد sina62
کولاکوویچ: با احترام به حریفان ایران، خواهیم جنگید 13791379
لوزانو: ایران بهتر از چین بود جیانگ: طبق انتظار پیش نرفتیم mojtaba83
وادی: آماده دیدار با چین هستیم/توخته: از حضور در تيم ملی خوشحالم و انگيزه زیادی دارم mojtaba83
سعید معروف: امیدوارم تیم ملی والیبال بتواند به تورنمنت برگردد mojtaba83
والیبالیست ها چقدر شانس فینالیست شدن دارند؟ mojtaba83
ضعف های تیم ملی والیبال از نگاه یک کارشناس mojtaba83
مدیرتیم والیبال اماویلاز ایتالیا: حضور معروف هدیه به ما بود mojtaba83
توخته: با روحیه خوب به روسیه اعزام می شوم mojtaba83
کولاکویچ: بدون انرژی و با خستگی نمی‌توان بازی کرد 13791379
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید