در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام والیبال فروم

گفتگوي اختصاصي با رئيس فدراسيون واليبال /تلاش ما اين است كه ولاسكو بماند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تلیغات تلیغات
گفتگوي اختصاصي با رئيس فدراسيون واليبال /تلاش ما اين است كه ولاسكو بماند
گفتگوي اختصاصي با رئيس فدراسيون واليبال /تلاش ما اين است كه ولاسكو بماند

خبرگزاری ورزش والیبال :گفت و گویی اختصاصی با رییس فدراسیون والیبال ایران در مورد احتمال تمدید قرار داد خولیو ولاسکو با تیم ملی والیبال ایران و حاشیه های ایجاد شده توسط برخی از کارشناسل های والیبال بعد از انتخابی المپیک .

*بالاخره به وعده‌تان براي حضور در ليگ جهاني عمل كرديد. اين آرزوي هميشگي واليبال ايران بود؟
داشتن آرمان براي همه ملت‌ها جزو ضروريات زندگي است. نمي‌توان بدون هدف زندگي كرد. ما بر مبناي تدابيري كه مقام معظم رهبري در سند چشم‌انداز آينده ايران ترسيم كرده‌اند كه ايران بايد در سال 1404 در برخي حوزه‌ها حرف اول را در منطقه بزند و در برخي قسمت‌ها جزو سه كشور برتر جهان باشد برنامه‌ريزي كرده‌ايم. از سال 2006 كه مسئوليت فدراسيون را بر عهده گرفتم عنوان كردم كه بايد از آسيا بگذريم و در سطح دنيا مطرح باشيم ولي برخي‌ها گفتند حرفهايم شعار است. ما چهار هدف را ترسيم كرده بوديم كه يك زماني رؤيا بود. بلافاصله بعد از بازيهاي آسيايي 2006 دوحه تحولات را شروع كرديم. از بين 32 مربي جهان به زوران گاييچ رسيديم. قرارداد ما 2+2 بود يعني اگر در دو سال اول راضي بوديم براي دو سال ديگر تمديد مي‌كرديم. همان سال مسابقات كاپ آسيا و جام ملت‌ها را داشتيم كه برخي از روزنامه‌ها جوي را به وجود آوردند كه گاييچ بايد نتيجه بگيرد. توافق ما هم به گونه‌اي بود كه اگر در شش ماه دوم سال تيم ملي برنامه نداشته باشد او به يك تيم روسي برود. فشار مطبوعات و توافقات قبلي گاييچ با يك تيم روسي باعث شد كه براي ادامه كار توافق نكنيم. پس از آن از معدني حمايت كرديم. برنامه ما اين بود كه در گوانگژو قهرمان شويم. در جام ملت‌ها در فيليپين نايب قهرمان شديم و در گرندپريكس ژاپن هم در رده پنجم قرار گرفتيم. پس از آن در بازيهاي آسيايي تا فينال طبق برنامه پيش رفتيم و همه تيم‌ها را برديم ولي بعد از نايب قهرماني احساس كرديم كه به يك تجربه برتر نياز داريم. هدف ما المپيك و ليگ جهاني بود براي همين دنبال مربي مي‌گشتيم كه در اين بازيها تجربه قهرماني داشته باشد. از طريق FIVB مستقيماً خودم وارد مذاكره شدم. با آناستازي، پرندي و ولاسكو گفت‌و‌گوهاي خوبي داشتيم كه در اين بين آناستازي در حال مذاكره با لهستان بود و پرندي هم ترديدهايي داشت ولي ولاسكو علاقه‌مند به همكاري بود و واليبال ايران را بسيار مستعد مي‌دانست كه با او توافق كرديم.

*همان زمان برخي‌ها گفتند كه قرارداد تركمنچاي را با ولاسكو بسته‌ايد؟
(... در حالي كه مي‌خندد) در ‌همان مقطع كه قرارداد بستيم برخي از بازيكنان داخلي هم از ولاسكو بيشتر دريافت مي‌كردند كه بعدها ولاسكو از اين موضوع دلگير شده بود. او انگيزه اولش پول نبود. ولاسكو مي‌خواست دوباره خودش را در دنياي واليبال احيا كند كه با قهرماني در آسيا و رسيدن به ليگ جهاني اين كار را كرد. ما به سه هدف خودمان رسيديم و اگر المپيك نرفتيم همه گفتند حق ايران بود كه در لندن حاضر باشد.

*اما خيلي‌ها هنوز هم روي قرارداد اين مربي بحث‌هايي را مطرح مي‌كنند؟
اولاً كه قراردادهاي كميته ملي المپيك قرارداد تيپ است. يكي از امضاها مال من است و امضاي اصلي را كميته ملي المپيك مي‌كند. ‌‌آنها براي قرارداد يك فرمتي دارند كه اگر تركمنچاي است من خبر ندارم! ناراحتي اين دوستان چيز ديگري است. آنها مي‌گفتند كه نبايد پشت درهاي بسته قراداد امضا مي‌كرديم حتماً دوست داشتند برويم توي خيابان داد بزنيم همه بيايند سر يك چهار راه كه داريم قرارداد امضا مي‌كنيم. برخي دوستان سالهاست دنبال منافع در فدراسيون هستند كه به آن نرسيده‌اند. من 32 سال در ورزش بوده‌ام. در چند استان مديريت كرده‌ام و مدير باشگاه بودم. مجمع هم به من رأي داد ولي برخي‌ها اين را نمي‌توانند بپذيرند.

*حالا هم موضوع تمديد قرارداد ولاسكو به يك دغدغه بزرگ براي عموم مردم تبديل شده است؟
تلاش ما اين است كه ولاسكو بماند و به دنبال اين هستيم كه شرايط را براي ادامه همكاري فراهم كنيم.
*خود ولاسكو هم به اين ادامه همكاري چقدر علاقه‌مند است؟
او خيلي به اين بچه‌ها علاقه‌مند است و واقعاً آنها را دوست دارد. توافقي كه كرده اين اينگونه است كه ما حداكثر تا دو هفته ديگر از طريق ايميل پيشنهادهايمان را ارسال كنيم و او تا مرحله پلي آف ليگ به ايران بيايد.

*موضوع ناراحتي ولاسكو از آپارتمان محل سكونتش به كجا كشيده شد؟
منزلي كه برايش تهيه كرده بوديم در بلوار فردوس بود كه به سالن تمرين هم نزديك باشد. ولاسكو و همسرش در يك آپارتمان 50 متري سكونت داشتند كه راضي بودند فقط مي‌گفت كه آب و هواي منطقه را دوست ندارد كه گفتيم آن را هم حل مي‌كنيم.

*ايران سه تيم همسطح در شرايط كنوني دارد. اين كاري است كه فدراسيون‌هاي ديگر آرزوي آن را دارند؟
تيم ملي ويترين واليبال كشور است. زماني كه مدير صنام بودم و پارك سرمربي تيم ملي بود 6-5 بازيكن داشتيم كه نفرات اصلي تيم ملي بودند و در تمام مسابقات با اين نفرات شركت مي‌كرديم اما حالا در هر تورنمنت يك تيم مي‌فرستيم. همين تيم ب ايران در كاپ آسيا در دور مقدماتي چين و استراليا را برد و در فينال به چين باخت و دوم شد. اين تيم‌ها پشتوانه ما براي تيم ملي هستند.

*ولاسكو چقدر در اين موفقيت‌ها نقش داشته است؟
اين حاصل يك سيستم است كه يك بخش آن را سرمربي بر عهده داشته است. نقش ولاسكو قد خودش بوده است. نمي‌توان عناصر ديگر را ناديده گرفت. اين بچه‌ها در طولاني مدت پرورش يافته‌اند. بازيكناني مثل غفور،‌ فياضي، محمودي، قائمي و... همه در رده‌هاي پايه جزو ستاره‌ها بودند كه ولاسكو به اين جوانها اعتماد كرد.

*چرا واليبال با بهترين تيم‌هاي دنيا ديدارهاي تداركاتي دارد ولي خيلي از فدراسيون‌هاي ديگر نمي‌توانند چنين كاري انجام دهند؟
دنياي امروز دنيايي است كه نظم و انضباط حرف اول و آخرش را مي‌زند. برنامه‌ريزي ما ساليانه است.از حالا به ايتاليا پيشنهاد كرديم كه در ماه آوريل تيم نوجوانان ايران در تورنمنت اين كشور شركت كند يا جدول ليگ جهاني كه اعلام شود بلافاصله بازيهاي تداركاتي را مشخص مي‌كنيم. اين ويژگي فدراسيون است نه يك كار شخصي.

*جزو معدود فدراسيون‌هايي هستيد كه حاشيه‌هاي آنچناني نداشتيد؟
اولويت در فدراسيون واليبال منافع ملي است و اينجا منافع شخصي نداريم. براي رسيدن به اهداف ملي هر كاري مي‌كنيم. براي همين بوده كه در برخي مواقع صداي برخي‌ها در آمده است.

*بودجه خصوصي‌تان به چه صورتي است؟
به همان اندازه كه دولت به ما پول مي‌دهد از محل فعاليت‌ها و اسپانسرها و قراردادهاي بازيكنان درآمد داريم.

*چالش‌هايي كه اين اواخر در برخي فدراسيون‌ها به وجود آمده باعث شده تا خيلي‌ها شرايط ورزش را خوب ندانند. براي برون رفت از اين شرايط چه بايد كرد؟
*اعتقادم اين است كه نبايد به ورزش كشور گره كور بزنيم. بايد با تدبير كار كنيم. در زمان هاشمي طبا اساسنامه‌اي براي دموكراتيك‌تر كردن فدراسيون‌ها تنظيم شد كه در دوره مهرعليزاده يك تبصره گذاشتند كه اختيارات عزل رؤساي فدراسيون‌ها به رئيس سازمان برسد. استدلال هم اين بود كه چون مسئول ورزش كشور بايد به مجلس پاسخگو باشد بايد اختياراتي هم داشته باشد. يك تناقضاتي وجود دارد. اگر فدراسيون‌ها از منابع دولتي بهره مي‌برند بايد دولت اختياراتي داشته باشد. البته در كشورهاي ديگر هم اين شرايط هست ولي با يك مكانيزم روان انجام مي‌گيرد. اينجا متأسفانه منافع شخصي را دنبال مي‌كنيم. مگر نمي‌گوييم كه همه سرباز نظام هستيم پس اگر دولت هم نخواهد كه به هر دليلي در يك پست باشيم ديگر بحثي نمي‌ماند.

*با اين حساب تدبير چيست؟
احساسم اين است كه تصميم‌گيري‌ها بايد روند مناسب‌تري داشته باشد. مجلس بايد با دولت تعامل كند. من سؤالم اين است كه اگر اتفاقي براي فوتبال رخ دهد چه كسي بايد جوابگو باشد؟ وزير يقيناً. اما وزير در فوتبال چقدر اختيار دارد؟ بايد اين قانون را اصلاح كرد. چرا هر وقت سالن و امكانات مي‌خواهيم وزير و دولت بايد مهيا كنند ولي در مواقع تصميم‌گيري نبايد دخالتي داشته باشند؟

 

گفتگو از: علی رضایی


محمد رضا داورزنی , والیبال , والیبال ایران , رییس فدراسیون والیبال ایران , قرارداد ولاسکو , ولاسکو , تلاش ما حضور ولاسکو است , مصاحبه ی محمدرضا داورزنی ,
نویسنده : عادل خدرخوجه بازدید : 783 تاریخ : چهارشنبه 29 شهريور 1391 نظرات :
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

هفته سوم/ دیدار شهرداری ورامین 2-3 شهداب یزد (ویدیو)

هفته سوم /دیدار شهرداری ارومیه 3-1 پیکان تهران (ویدیو)

مصاحبه با بلندقدترین ورزشکار پارالمپیکی جهان / والیبال نشسته در خون ورزشکاران ایران است

برنامه دیدار های هفته چهارم لیگ برتر والیبال / رقابت برای فرار از نخستین شکست در ارومیه

برنامه مسابقات لیگ برتر اعلام شد + برنامه کامل رقابت ها دور رفت

احتمال تقسیم میزبانی ایران در مسابقات والیبال جوانان جهان

آشنایی با کارنامه پنج سرمربی سرشناس گزینه تیم ملی / آلکنو؛ گزینه نهایی !

جام باشگاه‌های والیبال جهان ۲۰۲۰ لغو شد

حواشی و نتایج هفته دوم رقابت ها لیگ برتر والیبال (ویدیو)

خلاصه دیدار آذرباتری ارومیه 1 - شهرداری ورامین 3 (ویدیو)

خلاصه والیبال هراز آمل 1 - فولاد سیرجان 3 (ویدیو)

مقصد بعدی ستاره والیبال ایتالیا مشخص شد

جزیده: اشتباهات داوری ترمز تیم والیبال شهرداری گنبد را کشید !

سرمربی تیم ملی لهستان : بلاتکلیفی ایران به نفع ما است/گروه بندی ایران در المپیک 2021 !

برنامه هفته دوم لیگ برتر والیبال مشخص شد / بازنده های هفته اول در پی جبران !

نیمکت خالی و رویای نیمه‌نهایی المپیک برای والیبال ایران

مربی ترنتینو: تماسی با فدراسیون والیبال ایران نداشته‌ام

ویدیو / هوشمندانه ترین اسپک های والیبال !

محمودی: اگر آلکنو تنها گزینه‌ فدراسیون است تشکیل کمیته فنی کار صحیحی نبوده
آشنایی با کارنامه پنج سرمربی سرشناس گزینه تیم ملی / آلکنو؛ گزینه نهایی !
سلطانی : تجربه‌های تلخ برای فدراسیون درس عبرت نشد
افشار دوست: صعود تیم ملی والیبال از مرحله گروهی المپیک کافی نیست
نیمکت خالی و رویای نیمه‌نهایی المپیک برای والیبال ایران
سرمربی تیم ملی لهستان : بلاتکلیفی ایران به نفع ما است/گروه بندی ایران در المپیک 2021 !
کارخانه : برای انتخاب مربی تیم ملی اولویت اخلاق و شخصیت باشد
مربی ترنتینو: تماسی با فدراسیون والیبال ایران نداشته‌ام
امیر حسینی : مربیان داخلی ما در حد و اندازه آلکنو هستند
عطایى: بهتر است با مربى خارجی به المپیک برویم
مذاکره؛ رویکرد جدید فدراسیون والیبال
انتخاب 24 بازیکن تیم ملی توسط سرمربیان لیگ برتری !
لیست 5 نفره سرمربیگری والیبال لو رفت!
ولاسکو؛ دایه مهربان‌تر از مادر برای والیبال ایران
بازی با افکار عمومی و جلسات بی‌نتیجه کمیته فنی!