در اینستاگرام منتظر حضور شما هستیم
عضویت در پیج اینستاگرام والیبال فروم

اظهارنظر مدیر ورزش شبکه سه درباره پخش والیبال: سازمان نیازی به توضیح نمی‌بیند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تلیغات تلیغات
اظهارنظر مدیر ورزش شبکه سه درباره پخش والیبال: سازمان نیازی به توضیح نمی‌بیند
اظهارنظر مدیر ورزش شبکه سه درباره پخش والیبال: سازمان نیازی به توضیح نمی‌بیند

اظهارنظر مدیر ورزش شبکه سه درباره پخش والیبال: سازمان نیازی به توضیح نمی‌بیند

 

 

خبرگزاری ورزش والیبال به نقل از شهروند: امسال هم با آغاز لیگ جهانی والیبال جدا از استرس‌هایی که برای موفقیت تیم‌ملی ایران وجود دارد باز هم استرس محیط ورزشگاه حریف و نحوه پخش زنده بازی‌ها از تلویزیون تبدیل به دغدغه اصلی مردم شده است.‌ سال گذشته کلید سانسورهای عجیب و غریب تلویزیون برای پخش مسابقات والیبال ایران در لیگ جهانی بعد از بازی ایران و ایتالیا زده شد. همان زمان که علی مطهری به دلیل پخش تصویر یک خانم با لباس آستین کوتاه انتقادات شدیداللحنی به تلویزیون کرد. البته آن زمان عزت‌الله ضرغامی در دفاع از نحوه پوشش بازی‌ها پاسخ صریحی به مطهری داد که واکنش‌های مثبت زیادی در بین مردم ایجاد کرد اما از بازی دوم ایران و ایتالیا ناگهان ورق برگشت و تلویزیون دست به سانسور گسترده بازی‌های تیم‌ملی زد. این سانسورها به اندازه‌ای رسید که در بازی ایران و کوبا عملا پخش زنده بازی تبدیل به پخش زنده صحنه آهسته شد و پس از آن اعتراضات گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها نسبت به این اتفاق به وجود آمد اما انگار نه انگار. امسال هم دوباره همان‌ آش است و همان کاسه. پخش بازی‌های والیبال آغاز شده و مخاطبان ایرانی نمی‌توانند بازی‌های تیم‌ملی کشورشان را بدون اعصاب خردی و آرامش خیال ببینند.
 
چرا این اتفاق رخ می‌دهد را همه می‌دانیم اما این‌که با این معضل چه کار باید کرد و این مسأله چه تاثیرات منفی‌ای دارد نکته‌ای است که در گفت‌وگو با جواد محتشمیان قدیمی‌ترین گزارشگر والیبال و دکتر اسماعیل قدیمی استاد ارتباطات دانشگاه و تحلیلگر رسانه علامه و حسین آقازمانی مدیر گروه ورزش شبکه ٣ آن را مطرح کردیم.
 
حرف‌هایی که قطعا تاثیر نخواهد داشت
 
«اول از همه بگویم اینها نظر شخصی من است و همه تصمیم‌ها در اختیار مدیران صداوسیماست و ما فقط می‌رویم که بازی را گزارش کنیم. احتمالا سیاست کلی سازمان این‌گونه است که بازی‌ها به شکل فعلی پخش شود و اینها تصمیمات کلانی است که در اختیار امثال ما نیست.» محتشمیان با تأکید بر این جملات می‌رود سراغ اصل قضیه، می‌پرسیم نظر شما درباره این مدل و حجم از ممیزی چیست؟ می‌گوید: «من هم مخالف این مسأله هستم. مدام می‌شنویم که مردم به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای می‌روند چرا؟ خب این مسأله یکی از دلایلش است. بسیاری از دوستان ورزشی را می‌شناسم که بازی‌های تیم‌ ملی والیبال را از طریق ماهواره تماشا می‌کنند درحالی‌که آنها هم مثل همه مردم دوست دارند بازی‌های ایران را با گزارش گزارشگران ایرانی و از تلویزیون خودمان ببینند ولی چون می‌خواهند بازی را کامل مشاهده کنند نمی‌توانند.» محتشمیان با اشاره به این‌که می‌داند مردم از وضع فعلی ناراضی‌اند، وضع خودشان را بهتر از مردم نمی‌داند: «متاسفانه خود ما هم همان تصاویری را می‌بینیم که مخاطب از گیرنده‌هایش دریافت می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع من نمی‌دانم چه بگویم، روی تصاویر آهسته چقدر می‌توانیم حرف‌هایی بزنیم که هم به درد مخاطب بخورد و هم هیجان بازی را نگیرد. باور کنید گاهی مجبورم روزنامه بخوانم تا صحنه اصلی دوباره پخش شود و گزارش بازی را آغاز کنم. از طرفی اگر من بخواهم فیلم اصلی بازی را ببینم و گزارش کنم آن وقت نمی‌دانم شخصی که ممیزی می‌کند دقیقا کدام قسمت‌ها را پخش نمی‌کند، بعد می‌بینید من یک چیزی را گزارش می‌کنم که شما اصلا آن را نمی‌بینید.» این گزارشگر قدیمی معتقد است با نشان دادن آنچه در تصاویر اصلی مسابقات والیبال وجود دارد هیچ اتفاق ناخوشایندی در اجتماع رخ نخواهد داد: «مهم‌ترین ثمره پخش بازی‌ها این است که این اعصاب خردی و تنش‌ها از بین خواهد رفت. به‌هرحال مردم می‌دانند که کشوری که بازی در آن برگزار می‌شود سیاست خاص خودش را دارد و آن گونه اداره می‌شود و کشور خودشان هم سیاست‌های مخصوص به خود را دارند.، قرار نیست با پخش یک بازی اتفاقات آن چنانی در جامعه بیفتد. طبیعتا مردم در جامعه خودشان همه قوانین کشور خودشان را رعایت می‌کنند و پخش یک بازی والیبال نمی‌تواند ایجاد بحران کند. مردم در کمال آرامش بازی والیبال را می‌بینند و بعد هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. البته این نظر من است، من که نمی‌توانم تکلیف تعیین کنم.» اما محتشمیان در انتهای صحبت‌هایش به تأثیرگذاری حرف‌هایی که می‌زند هیچ امیدی ندارد: «به شما اطمینان می‌دهم حرف‌های من و شما هیچ تأثیری در نحوه تصمیم‌گیری‌ها نخواهد داشت. چه‌بسا با چنین درخواستی از سوی مردم آنها به چیزهای دیگری متهم شوند ولی در کل ما موظف به تمکین در قبال سیاست‌های اعمال شده هستیم، من طبق وظیفه باید گزارشم را روی همین بازی انجام دهم و مخاطب هم همین گزارش را می‌بیند و می‌شنود.»
 
نیازی به توضیح بیشتر نیست
 
به سراغ دکتر اسماعیل قدیمی می‌رویم تا از منظر رسانه و تأثیر چنین برخوردهایی در جامعه این ماجرا را بررسی کنیم. استاد دانشگاه علامه از چند منظر این مسأله را بررسی می‌کند: «اول این‌که حضور والیبال ایران در سطح اول جهان یک افتخار بسیار بزرگ است که اگر نصیب هر کشور درحال توسعه دیگری می‌شد به بهترین شکل روی آن مانور می‌داد اما متاسفانه این درخشش در کشور ما با وجود چنین سخت‌گیری‌هایی مخدوش می‌شود. نکته دوم این‌که من برخلاف دیگران، مدیران سازمان صداوسیما را مقصر نمی‌دانم، آنها تابع سیاست‌های کلان‌تری هستند و این یک عرف و دستورالعمل فراسازمانی است. این سیاست‌هاست که باید اصلاح یا تعدیل شود و مطمئن باشید هر مشکلی با گفت‌وگو و تعامل و تک رأی نبودن قابل حل شدن است. اما نتیجه عدم اصلاح این مسائل در دنیای امروز چیست؟ آنها خودشان کمک می‌کنند که مردم از رسانه دور شوند، خودشان مدام دایره مخاطبان خود را کوچکتر می‌کنند و در انزوای بیشتری قرار می‌گیرند چرا که وسایل ارتباط جمعی هر روز وسیع‌تر می‌شود و نظم جهانی درحال حرکت به این سمت است. دور شدن مردم از رسانه داخلی باعث می‌شود که اگر روزی واقعا حرف یا پیام مهمی هم در این رسانه زده شود کسی نیست که بخواهد به آن گوش دهد و این آسیب بسیار بزرگی است.» نکته دیگری هم که دکتر قدیمی به آن اشاره می‌کند بحث نهادینه شدن تصور سانسور در تلویزیون است و پیشنهاد جالبی در این خصوص می‌دهد: «صداوسیما نباید کاری کند که مردم تصور کنند نهادی برای سانسور کردن است و بس. خب بسیاری از فیلم‌ها و برنامه‌ها که به تیغ سانسور دچار می‌شوند، حالا ورزش هم بخواهد به آنها اضافه شود آن وقت مخاطب در درازمدت صداوسیما را تنها به‌عنوان ماشین سانسور خواهد شناخت و این اصلا اتفاق خوبی برای رسانه ملی یک کشور نیست. اگر آنها نمی‌توانند سیاست‌های خود را عوض کنند حداقل راهکارهای خلاقانه‌ای پیدا کنند. مثلا اگر فیلمبرداری مسابقات والیبال در کشورهای دیگر قابل پخش در تلویزیون ما نیست خب با رایزنی راه‌حلی پیدا کنند که بتوانند خودشان آن‌جا فیلمبرداری کنند. هر چند باید قبول کنیم که قرار نیست همه قانون‌های جهان به خاطر ما تغییر کند.»
 
واکنش تکراری رسانه ملی: مسأله مبهمی نیست!
 
پس از صحبت با دکتر قدیمی به سراغ مدیران تلویزیون رفتیم اما یا از همان اول جواب ندادند یا گفتند ١٠ دقیقه دیگر زنگ بزنید و بعد جواب ندادند. تنها حسین آقازمانی مدیر گروه ورزش شبکه ٣ سیما بود که حاضر به صحبت شد. آقازمانی هم پس از حدود یک ساعت و درحالی‌که کلی سوال داشتیم در تماس مجدد ما تنها با چند جمله به سوال «شهروند» پاسخ گفت: «سال گذشته هم این مسابقات پخش می‌شد و همین مشکلات به وجود آمد که توسط عالی‌ترین مقام تلویزیون یعنی رئیس سازمان صداوسیما و بعد هم مدیر وقت شبکه ٣ در این زمینه شفاف‌سازی شد، مردم هم در جریان کامل موضوع هستند، علتش را هم می‌دانند و مسأله مبهمی نیست. سازمان هم نیازی به توضیح بیشتر در این زمینه نمی‌بیند.» و تمام!

 

 

والیبال , تیم ملی ایران , تیم ملی والیبال , سانسور بازی های والیبال , سانسور , حاشیه های والیبال , سانسورهایی والیبال ,
نویسنده : کیمیا هاشمی بازدید : 317 تاریخ : دوشنبه 18 خرداد 1394 نظرات :
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

آدرس جدید خبرگزاری والیبال ایران

ترکیب احتمالی تیم ملی والیبال در لیگ ملت های 2021

ویدیو آموزش نکات و تکنیک های خاص والیبال !

قانون جدید برای ثبت‌نام تیم‌ها در لیگ ملت های والیبال 2021 / درخواست ویزا برای خط خورده ها!

ویدیو خلاصه دیدار جنجالی و حاشیه ای ایران - لهستان / معروف در برابر کوبیاک !

آشنایی کامل با تکنیک های مقدماتی والیبال / بخش سوم تکنیک سرویس در والیبال !

مرگ اخلاق در والیبال ایران/ عدم حرفه ای گری برخی از بازیکنان و مربیان !

شروع نقل و انتقالاتی گنبدی ها / تمدید با کاپیتان چوگان ، جذب تاجر !

آخرین وضعیت تیم پیکان / بازگشت در قامت یک مدعی قهرمانی !

اتفاق عجیب در والیبال ایران؛ مذاکره با بازیکنان در اردوی تیم ملی +واکنش دبیر فدراسیون !

سعید معروف در راه شهرداری ارومیه؟

تقویم رویداد های والیبال باشگاه های آسیا 2021 تغییر پیدا کرد

ویدیو / چکیده ای از اردوی تیم ملی والیبال از زبان پوریا فیاضی

برنامه مسابقات تیم ملی در لیگ ملت های 2021 اعلام شد

16 تیمی شدن لیگ برتر والیبال به نفع والیبال ایران ؟!

لیگ برتر والیبال 16 تیمی شد / برگزاری به شیوه لیگ ملت های والیبال !

حضور پررنگ والیبالیست های گلستانی در اردو های تیم ملی !

ویدیو / عثمانی خوانتورنا بهترین بازیکن لیگ والیبال ایتالیا 2021

نویسندهپاسخ
اسامی 17 بازیکن تیم ملی والیبال در لیگ ملت های 2021 مشخص شد adelkhoje
نقل و انتقالات های جنجالی ارومیه بر علیه تیم ها adelkhoje
ترکیب احتمالی تیم ملی والیبال در لیگ ملت های 2021 + برنامه بازی ها به وقت ایران adelkhoje
بهبودی : مسائل مالی در جدایی‌ام دخیل نبود ! adelkhoje
تصویب تقویم پیشنهادی کنفدراسیون والیبال آسیا adelkhoje
خوش خبر: اردوی تیم ملی جای مذاکره نیست، تذکر دادیم adelkhoje
تندروان:شخصیت قهرمانی را در ارومیه نهادینه می‌کنیم|می خواهیم فیاضی، شری adelkhoje
خداحافظی چهار ملی پوش از اردوی تیم ملی والیبال adelkhoje
آشنایی کامل با تکنیک های مقدماتی والیبال / بخش سوم تکنیک سرویس در والیبال ! adelkhoje
تمرینات برای تکنیک ساعد در ورزش والیبال / آموزش تصویری adelkhoje
رشد عجیب و غریب قرار داد بازیکنان لیگ برتر والیبال ! adelkhoje
مرگ اخلاق در والیبال ایران/ عدم حرفه ای گری برخی از بازیکنان و مربیان ! adelkhoje
رضایی جانشین احتمالی تندروان در فولاد سیرجان ؟ adelkhoje
شهنازی : رفتار برخی بازیکن ها ارزش و تعهد اخلاقی را ازبین می برد ! adelkhoje
شروع نقل و انتقالاتی گنبدی ها / تمدید با کاپیتان چوگان ، جذب تاجر ! adelkhoje
ویلفردو لئون در آستانه بازگشت به لیگ والیبال روسیه ! adelkhoje
حضور ایتالیا با تیم دوم در لیگ ملت های 2021 والیبال adelkhoje
رخنه دلال‌ها به اردوی تیم ملی ! adelkhoje
اتفاق عجیب در والیبال ایران؛ مذاکره با بازیکنان در اردوی تیم ملی +واکنش دبیر فدراسیون adelkhoje
آخرین وضعیت تیم پیکان / بازگشت در قامت یک مدعی قهرمانی ! adelkhoje
گزارشی از آخرین وضعیت اردوی تیم ملی والیبال/ اردیبهشت 1400 adelkhoje
جزیده : با اضافه شدن عبادی پور تیم ملی کامل می شود adelkhoje
شبیه سازی رقابت های والیبال المپیک ژاپن انجام گردید adelkhoje
16 تیمی شدن لیگ برتر والیبال به نفع والیبال ایران ؟! adelkhoje
شایعات از توافق محمدرضا تندروان با تیم شهرداری ارومیه خبر می دهند adelkhoje